Lumea animalutelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum beau pisicile apa?

4 participanți

In jos

Cum beau pisicile apa? Empty Cum beau pisicile apa?

Mesaj  Administrator Vin Dec 03, 2010 3:07 pm

Pana acuma se credea ca pisicile se folosesc de asperitatiile de pe limba pentru a bea apa, dar cercetari recente au dovedit ca nu este asa. Tehnica lor eleganta de lipait, este mult mai sofisticata decat pare. Metodele de baut ale pisicii depind de capacitatea sa instinctiva de a calcula echilibrul dintre forta inertiei şi cea a gravitatiei. Pe intelesul tuturor, pisica isi tranforma varful limbii intr-un fel de sulita cu care impinge, delicat, suprafata lichidului, dupa care limba e retrasa imediat în gura, tragind dupa ea o coloana de lichid. Fix în momentul in care gravitatia e pe punctul de a trage inapoi lichidul, pisica inchide gura, astfel incat apa ramane acolo.

Canidele, de exemplu, isi folosesc limba ca un fel de lingurita, indoind-o si umpland-o cu apa dupa care o duc in gura. De aici provine si acel sunet specific.

Pentru a deslusi misterul lipaitului felinelor a fost devoie de ingineri priceputi, camere de filmat de mare viteza si o gramada de ecuatii.

Cum beau pisicile apa? A0b5cf7895cafc92bd1f2569e0d87d99_1273613443

Spoiler:
[clik pe spoiler pentru mai multe imagini]
Administrator
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4972
Varsta : 29
Localizare : Marte

Sus In jos

Cum beau pisicile apa? Empty Re: Cum beau pisicile apa?

Mesaj  critical_error.4u Vin Dec 03, 2010 3:22 pm

interesant
da nu mi.am pus niciodata intrebarea asta.... Laughing
pozele din spoiler sunt super tari! sunny
critical_error.4u
critical_error.4u

Numarul mesajelor : 289
Varsta : 28
Localizare : fatza in fatza cu calculatorul

Sus In jos

Cum beau pisicile apa? Empty Cum beau pisicele apa

Mesaj  Aaaa123 Joi Sept 08, 2011 7:33 am

Eu nu am stiut asta wow e chiar interesant foarte interesant!!!! lol! Cum beau pisicile apa? 970521 pisica alearga pisica bea suc Pisic
Aaaa123
Aaaa123

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 23

Sus In jos

Cum beau pisicile apa? Empty Cosmetica canina la domiciliu

Mesaj  tund_caini Mar Feb 05, 2013 2:03 pm

Cosmetica canina la domiciliul clientului. Salonul nostru vine chiar la tine acasa pentru patrupedul tau cu sevicii de top, tuns, spalat, descalcit,coafat, curatat urechi, tuns unghii, vidat glande la cele mai mici preturi. Personalul specializat si dotat va ofera cele mai promte servicii si atentia de care este nevoie pentru fiecare animalut. La noi se fac programari cu max. 2 zile inainte. ATI SUNAT, AM VENIT!



0723.886.232

tund_caini

Numarul mesajelor : 1

Sus In jos

Cum beau pisicile apa? Empty Re: Cum beau pisicile apa?

Mesaj  Administrator Mar Feb 05, 2013 6:33 pm

tund_caini a scris:Cosmetica canina la domiciliul clientului. Salonul nostru vine chiar la tine acasa pentru patrupedul tau cu sevicii de top, tuns, spalat, descalcit,coafat, curatat urechi, tuns unghii, vidat glande la cele mai mici preturi. Personalul specializat si dotat va ofera cele mai promte servicii si atentia de care este nevoie pentru fiecare animalut. La noi se fac programari cu max. 2 zile inainte. ATI SUNAT, AM VENIT!



0723.886.232

Nu ar fi fost mai indicat sa postezi la anunturi? Rolling Eyes Mai ales fiind vorba despre caini..
Administrator
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4972
Varsta : 29
Localizare : Marte

Sus In jos

Cum beau pisicile apa? Empty Re: Cum beau pisicile apa?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum