Lumea animalutelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

INTREBARE - cu ce hranim cateii??

5 participanți

In jos

INTREBARE - cu ce hranim cateii?? Empty INTREBARE - cu ce hranim cateii??

Mesaj  dan.t Vin Apr 17, 2009 12:55 pm

bunaziua! eu si sotia mea tocmai ni-am luat un catel si m-ar interesa ce fel de mancare ar fii indicata . am auzit ca nu este buna mancarea din supermarketuri , asa-i?
mentionez ca nu este pui , l-am luat acum 2 saptamanii si are 2 ani si jumatate , deci nu trebuie mancare pentru juniori.
multumesc anticipat

dan.t
Vizitator


Sus In jos

INTREBARE - cu ce hranim cateii?? Empty Re: INTREBARE - cu ce hranim cateii??

Mesaj  deni Vin Apr 17, 2009 1:30 pm

Nu stiu...cred ca mancare speciala,nishte carne sau ceapa verde.Asa imi hraneam cainele.Dar acum e mort.Dar nu de la mancare,facuse turbare.Deci,cred eu pentru ca asa il hraneam pe al meu,mancare speciala,carne sau ceapa verde.Pe al meu asa il hraneam,nu stiu daca merge si la al tau,dar trebuie sa incerci.



Wink
deni
deni

Numarul mesajelor : 1674
Varsta : 25
Localizare : bucuresti

http://www.forum animale.forumgratuit.ro

Sus In jos

INTREBARE - cu ce hranim cateii?? Empty Re: INTREBARE - cu ce hranim cateii??

Mesaj  Administrator Vin Apr 17, 2009 1:35 pm

Ceapa verde??? Shocked

Dan.t ,mancare de calitate gasesti de obicei la petshop-uri, ... daca exista in orasul tau. Dar poti sa-i dai si mancare gatita...
Administrator
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4972
Varsta : 29
Localizare : Marte

Sus In jos

INTREBARE - cu ce hranim cateii?? Empty Re: INTREBARE - cu ce hranim cateii??

Mesaj  deni Vin Apr 17, 2009 1:44 pm

Eu asa ii dadeam cainelui meu si nu se mai satura!
deni
deni

Numarul mesajelor : 1674
Varsta : 25
Localizare : bucuresti

http://www.forum animale.forumgratuit.ro

Sus In jos

INTREBARE - cu ce hranim cateii?? Empty Re: INTREBARE - cu ce hranim cateii??

Mesaj  Liaza Vin Apr 17, 2009 1:47 pm

pai,,,in primul rand,,,,bine v-am regasit...::
cainii mananca uneori si ,,,ciudatenii,,,,,,,,,dar dak unii mananca nu inseamna k toti mananca,,...fiecare cu obsesile lui,,,,:d
Liaza
Liaza

Numarul mesajelor : 89
Varsta : 29

Sus In jos

INTREBARE - cu ce hranim cateii?? Empty Re: INTREBARE - cu ce hranim cateii??

Mesaj  deni Vin Apr 17, 2009 1:52 pm

Am si zis lui dan.t.I-am spus:Nu stiu daca la tine merge,dar eu asa il hraneam pe al meu.(Liaza,putem fi prietene?).
deni
deni

Numarul mesajelor : 1674
Varsta : 25
Localizare : bucuresti

http://www.forum animale.forumgratuit.ro

Sus In jos

INTREBARE - cu ce hranim cateii?? Empty Re: INTREBARE - cu ce hranim cateii??

Mesaj  Andreea Vin Apr 17, 2009 5:33 pm

Cainii mananca mancare de specialitate de la petshop...la supermarket se gaseste Pe de Gree sau cum s-o fi numind...dar ca mancare de acasa,mananca oased si carne de porc sua d epui,chiar si de vita.
Andreea
Andreea

Numarul mesajelor : 943
Varsta : 26
Localizare : Sinaia

Sus In jos

INTREBARE - cu ce hranim cateii?? Empty Re: INTREBARE - cu ce hranim cateii??

Mesaj  deni Vin Apr 17, 2009 5:37 pm

Pe al meu il hraneam cu carne,mancare de specialitate de la petshop si cu ceapa verde.
deni
deni

Numarul mesajelor : 1674
Varsta : 25
Localizare : bucuresti

http://www.forum animale.forumgratuit.ro

Sus In jos

INTREBARE - cu ce hranim cateii?? Empty Re: INTREBARE - cu ce hranim cateii??

Mesaj  Andreea Vin Apr 17, 2009 5:45 pm

Hranirea adecvata a cainilor in functie de rasa

Exista multe si variate tipuri de hrana pe piata, dar nu toate sunt bune sau potrivite pentru cainele dumneavoastra. Vom discuta, in cele ce urmeaza, despre diferitele tipuri de hrana si importanta lor in alimentatia cainilor.
Dar, mai intai:
Este foarte important sa stabiliti ore fixe pentru hranirea cainelui si sa nu i se permita sa manance mai mult de 10 minute. Dupa scurgerea celor 10 minute, bolul de mancare trebuie luat din fata cainelui. Cainii nu au la fel de multe papile gustative ca oamenii si, de aceea, nu se poate spune, in apararea loc, ca "savureaza" mancarea.
Daca hrana cainelui este lasata constant in bolul de mancare si acesta ii este la indemana, cainele va invata sa fie mult mai selectiv cu hrana sa, devenind mofturos.
Cainele trebuie obisnuit de mic cu un anumit tip de hranire si cu faptul ca stapanul are dreptul sa ii ia hrana din fata, oricand, fara sa riposteze. Daca acest "dresaj" va fi facut inca din primele saptamani de viata, va ajuta la prevenirea problemelor de comportament la maturitate.
Puneti-va urmatoare intrebare: "Daca imi pun mana in mancarea cainelui, in timp ce acesta manaca... ce va face?". Daca raspunsul este... Nimic!... felicitari! Daca raspunsul este... Va latra, isi va clantani dinti si chiar va musca!... atunci aveti o problema. Din fericire, nu este o problema de nerezolvat.
Dieta echilibrata este esentiala pentru cainele dumneavoastra

caine

Din fericire, producatorii de renume de hrana pentru caini au mare grija in stabilirea unui echilibru intre proteinele, uleiurile, fibrele, vitaminele, mineralele si celelalte elemente din produse, inainte de a le scoate pe piata.

Pe de alta parte, producatorii cheltuiesc o gramada de bani pe reclamele prin care incearca sa convinga cumparatorii ca produsul lor este cel mai bun de pe piata. In realitate, diferenta intre produsele ieftine si cele foarte scumpe este destul de mica, iar adevarul este ca fabricantii se bazeaza, cel mai des, pe problemele de comportament de alimentatie ale cainelui atunci cand vand un produs.




Trebuie sa luati in considerare urmatoarele:

Atunci cand cumparati hrana pentru cainele dumnevoastra, alegeti tipul care vi se pare cel mai atragator ca aspect? Il alegeti pentru ca miroase mai frumos decat alt produs? Acestea sunt exact elementele pe care produsele foarte scumpe mizeaza.

Ideea de baza este: DUMNEAVOASTRA preferati aceasta marca... Cainelui dumneavoastra nu ii pasa catusi de putin!... Atata timp cat este hranit, el este fericit.

Desigur ca nu este gresit sa alegeti un produs alimentar care corespunde preferintelor dumneavoastra, atata timp ca corespunde necesitatilor alimentare ale cainelui. Pe piata, exista si hrana "specializata", precum hrana pentru caini de munca, pentru catelele insarcinate, pentru catelele care alpteaza si pentru cainii batrani. Exista, de asemnea, si hrana complet uscata sau semi-umeda.




Hrana/carnea conservata

Pe piata exista diverse conserve pe baza de carne in sos, pe baza de peste sau alte produse pe baza de carne. Bogate in proteine, de obicei sunt amestecate in hrana cainilor, pentru a le oferi o dieta echilibrata.
Hrana semi-umeda completa:
De obicei, aceasta contine de pana la patru ori mai multe calorii per gram decat mancarea conservata. De aceea, trebuie administrata in cantitati mici. Exista doua avantaje ale acestui tip de hrana: sunt complet inodore si contin mai putine reziduuri nedigerabile de caine. Unele tipuri de hrana completa trebuie, totusi, rehidratate cu apa. Un bol cu apa trebuie sa fie la dispozitia cainelui atunci cand i se administreaza astfel de hrana, pentru ca va simti nevoia sa bea mai multa apa.
Andreea
Andreea

Numarul mesajelor : 943
Varsta : 26
Localizare : Sinaia

Sus In jos

INTREBARE - cu ce hranim cateii?? Empty Re: INTREBARE - cu ce hranim cateii??

Mesaj  Andreea Vin Apr 17, 2009 5:46 pm

Alte forme suplimentare de hrana:
Biscuitii:

Biscuitii sunt bogati in grasimi si carbohidrati. Ca si pondere, contin la fel de multe calorii ca si hrana completa. Nu uitati sa includeti aceste calorii atunci cand calculati necesarul zilnic al unui caine.



Guma:

Aceasta permite cainelui sa isi antreneze dintii si gingiile si este necesara pentru o buna igiena dentara. Contine foarte putine calorii si poate chiar preveni mestecatul distructiv al moblilierului, pantofilor, papucilor, etc.



"Delicatesele":

Aceste "gustari" sunt utile ca si recompense in dresaj, dar sunt foarte bogate in calorii si trebuie sa fie incluse in calculul caloriilor. Nu trebuie sa exagerati cu folosirea acestor alimente, deoarce cainele poate castiga semnificativ in greutate, iar dresajul poate avea de suferit.




Carnea si legumele crude:

Carnea si legumele proaspete sunt si ele bune pentru cainele dumneavoastra. Ca si regula generala, alimentele care sunt echilibrate pentru oameni sunt, probabil, echilibrate si pentru cainele dumneavoastra. Grasimile animale nu sunt la fel de daunatoare pentru caine pe cat sunt pentru dumneavoastra, pentru ca el le proceseaza intr-o maniera diferita, sau pur si simplu trec prin sistemul lor, in functie de tipul de grasime.

Andreea
Andreea

Numarul mesajelor : 943
Varsta : 26
Localizare : Sinaia

Sus In jos

INTREBARE - cu ce hranim cateii?? Empty Re: INTREBARE - cu ce hranim cateii??

Mesaj  deni Vin Apr 17, 2009 5:47 pm

N-am mai gasit pe internet de caini si pentru Dan.t.
deni
deni

Numarul mesajelor : 1674
Varsta : 25
Localizare : bucuresti

http://www.forum animale.forumgratuit.ro

Sus In jos

INTREBARE - cu ce hranim cateii?? Empty Re: INTREBARE - cu ce hranim cateii??

Mesaj  Andreea Vin Apr 17, 2009 5:48 pm

Gasesti pe www.zooland.ro
Andreea
Andreea

Numarul mesajelor : 943
Varsta : 26
Localizare : Sinaia

Sus In jos

INTREBARE - cu ce hranim cateii?? Empty Re: INTREBARE - cu ce hranim cateii??

Mesaj  Administrator Vin Apr 17, 2009 5:53 pm

Dan.t, uite o lista cu alimente interzise in alimentatia cainelui. Sper sa te ajute.

- carnea de porc;
- oasele de porc, peste sau pasare (în special cele fierte);
- fasolea, mazarea, varza, cartoful, ceapa, spanacul (toate legumele care contin o cantitate mare de amidon sau fermenteaza);
- branza sarata, cascavalul, sau branzeturile fermentate;
- grasimile animale in exces sau prajelile;
- mezelurile de orice tip;
- albusul de ou;
- painea proaspata;
- ciorbele;
- bauturile alcoolice sau acidulate;
- dulciurile.
Administrator
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4972
Varsta : 29
Localizare : Marte

Sus In jos

INTREBARE - cu ce hranim cateii?? Empty Re: INTREBARE - cu ce hranim cateii??

Mesaj  deni Vin Apr 17, 2009 5:54 pm

Ce sa gasesc pe zooland??? confused
deni
deni

Numarul mesajelor : 1674
Varsta : 25
Localizare : bucuresti

http://www.forum animale.forumgratuit.ro

Sus In jos

INTREBARE - cu ce hranim cateii?? Empty Re: INTREBARE - cu ce hranim cateii??

Mesaj  Andreea Vin Apr 17, 2009 6:16 pm

Informatii despre animale
Andreea
Andreea

Numarul mesajelor : 943
Varsta : 26
Localizare : Sinaia

Sus In jos

INTREBARE - cu ce hranim cateii?? Empty Re: INTREBARE - cu ce hranim cateii??

Mesaj  deni Vin Apr 17, 2009 6:18 pm

ok.voi cauta.
deni
deni

Numarul mesajelor : 1674
Varsta : 25
Localizare : bucuresti

http://www.forum animale.forumgratuit.ro

Sus In jos

INTREBARE - cu ce hranim cateii?? Empty Re: INTREBARE - cu ce hranim cateii??

Mesaj  Andreea Mier Mai 13, 2009 9:38 am

Cainii mananca cel ami des friptura si mancare cumparata...
Andreea
Andreea

Numarul mesajelor : 943
Varsta : 26
Localizare : Sinaia

Sus In jos

INTREBARE - cu ce hranim cateii?? Empty Re: INTREBARE - cu ce hranim cateii??

Mesaj  guster Mar Feb 05, 2013 2:26 pm

mancarea gatita nu are aceeasi calitate cu respectivele "boabe"

guster

Numarul mesajelor : 1

Sus In jos

INTREBARE - cu ce hranim cateii?? Empty Re: INTREBARE - cu ce hranim cateii??

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum